Google Java API Bitecek mi? Open JDK Kodları Öğrenmek Gerekli mi? işte bu soruların cevabı… Google java api konusunda son gelişmeler.
Google firması aldığı bir karar ile Android N sürümü ile birlikte, Oracle’a ait Java API’ler yerine, Open JDK kullanacağını bildirdi. Open JDK açık kaynak kodlu olma özelliğine sahip.
Dünyann en büyük akıllı telefon işletim sistemi olan Android’i geliştiren Google, Oracle firması ile yaşadığı lisans sorunlarından dolayı çok yıprandı. Bu sorunlarla uğraşmak istemeyen Google firması, çareyi farklı bir kod geliştirici sisteme geçmekte buldu. Bunun üzerine Google firması, Java API’ler yerine, Open JDK kullanacak. Yani Oracle’ın Java arayüzleri (API) gidecek yerine Open JDK kullanılacak.
orac
Bu lisans tartışması aslında yeni bir tartışma değil. Yaklaşık 4 yıldır lisans sorunları yaşanıyor. Oracle’a ait olan Java patentlerini ihlal ettiği öne sürülen Google, bu süreçten sıkıldı. Google ve Oracle firmaları arasında yaşanan bu gerilimler en sonunda ipleri kopardı. Tabiki bu durum kolay olmayacak. Google, Oracle Java API’lerden vazgeçtiği an, yazılımsal birçok sorunuda çözmek zorunda kalacak. Yaklaşık 9000 dosyanın kodlarını değiştirmek zorunda olacak Google, geçmişine baktığımızda bunu rahatça yapabilecek güçte. Sonuçta bu süreçten zarar görecek olan firmanın Oracle olduğu görüşü hakim.
Google firması, kendisi için hayati önem taşıyan Android işletim sistemi için yanlış bir karar vermez. Google yakın zamanda bu işin de üstesinden gelecektir. Google java api durumu ise muhtemelen sona eriyor.
Java Bitecek mi?
Java programına ait bitecek mi tartışmaları çok anlamsız. Java API’lerin bitmesi demek JAVA’nın bitmesi demek anlamına gelmez. Sadece Open JDK kullanımına geçilecek. Bu geçişin tüm detaylarını, Google firmasının açıkça belirteceğini bildiğimiz için, konu ile ilgili çıkan tüm söylentilere inanmamanızı öneririz. Ayrıca en unutulmaması gereken konu, Google firması daha öncesinde verdiği olumlu imajla bizlere, yeni bir işe girerken hata yapmayacağını, kullanıcılarının durumlarını göz önende bulundurarak, onlara sorun yaratacak işlemlerden uzak duracağını göstermiştir. Süreç ilerledikçe ve Google firması açıklama yaptıkça sizlerle bu konuları net bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz. Bu değişim unutulmamalıdır ki, Oracle ile Google arasındadır. Kullanıcıları etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.