JAVA Nedir?

Java bir programlama dilidir. Günümüzde en sık olarak kullanılan dillerinden birisidir. Nesne yönelimli bir programlama dili olan Java, günümüzde kullandığımız birçok programın, programlanmasının yapıldığı bir dildir…

Nesne Yönelimli Programlama Nedir?


Nesne Yönelimli Programlama, kısaca NYP diyoruz. İngilizcesi Object Oriented Programming demek. Nesne yönelimli programlama, gelişmiş çoğu programlama dili tarafından desteklenmektedir.

Nesne yönelimli programlama (NYP), (İngilizce:Object Oriented Programming) özetle bir bilgisayar programlama yaklaşımıdır. Günümüzde pek çok çağdaş programlama dili tarafından desteklenmektedir.

Yazılım sektöründe, daha geniş kapsamlı yazılımlara ihtiyaç duyulmasının ardından, yazılımların tek parça halinde değilde madüler bir şekilde yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Tam bu noktada nesne yönelimli programlama teknolojisi üretilmiştir.

Nesne yönelimli programlama, bilgi gizleme (information hiding), veri soyutlama (data abstraction), çok biçimlilik (polymorphism) ve kalıtım (inheritance) teknolojileri sayesinde, birçok kişinin aynı program üzerinde eş zamanlı çalışmasına olanak sağlamıştır.

 

Etiketler:,, 200 views Okunma 16 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.