Girilen sayının faktöriyelini hesaplayan C programı, programlama mantığını öğrenirken önemli bir baremdir. Bu kodları yazabilenler, döngü mantığını ve sayaç mantığını bir noktada kavramış demektir. Şimdi sizlere bu kodları veriyoruz, yanlarına da açıklamalarını yazacağız. Satır satır bakarsanız aslında ne kadar kolay bir mantıkta olduğunu anlayacaksınız. Programlama dilinde en önemli parametre, satır satır programı inceleyerek mantığını bilmektir.

#include <stdio.h> // .stdio.h Kitaplık klasöründe bulunan bazı fonksiyonların içeri aktarıldığı bölüm. Programda çalışacak bazı fonksiyonlar, bu çağırma işlemi sayesinde çalışır.

#include <conio.h> // .conio.h Kitaplık klasöründe bulunan bazı fonksiyonların içeri aktarıldığı bölüm. Programda çalışacak bazı fonksiyonlar, bu çağırma işlemi sayesinde çalışır.

int main() // .program ana gövdesinin başlangıcı.

{

int sayi = 0; // .sayi isimli değişkeni 0 yapalım.

int n = 0;   // .n isimli değişkeni 0 yapalım.

long int sonuc = 1;  // .sonuç değişkenini 1 yaptık. Long int tanımlamamızın sebebi: sonuç değişkeni büyük sayı değerleri alabilir…

printf(“\n Faktoriyel Hesaplama Programi… Lutfen Faktoriyeli Hesaplanacak Sayiyi Giriniz:”);  //.ekrana yazdırılacak komut.

printf(“\n Siz sayiyi girince faktoriyeli hesaplayacagiz…”);  //ekrana yazdırılacak komut.

printf(“\n”); // . bir alt satıra geç

printf(“\n Bir Sayi giriniz : “); //. kullanıcıdan sayı iste…

scanf(“%i”,&sayi);  //. kullanıcının girdiği sayıyı i değişkenine ata.

fflush(stdin);   //. tampon (buffer) bölgesi yarattık.

for( n = 1;n <= sayi; n++)  //. n döngüsü şuan 1, girilen sayi değişkeninden küçük olduğu sürece işlemi yap ardından n değişken değerini 1 artır…

{

sonuc = sonuc * n;   //. döngü içerisinde yapılacak işlem…

}

printf(“\n %i! = %li “,sayi,sonuc);   // .sonucu ekrana yazdıracak olan işlem satırı…

getch();

}

cfaktor

Gördüğünüz gibi zor bir işlem yok. Tek yapmanız gereken döngü ve sayaç işlemlerine hakim olmak. Gerisi biraz araştırma ve uğraş sonucu gelecektir. Bu sayede sayının faktöriyelini hesaplayan C programını kolaylıkla yapabiliriz.

Program kod parçacığı ile ilgili sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.