Kum saati çizdiren program yapmak aslında çok basit. Tek bilmemiz gereken döngü mantığı… C Programlama Dili ile İstenilen Kenar Sayısında Kum Saati Çizdiren Program… Programın yapılışı çok basit, yeter ki iç içe döngü kavramını çok iyi anlayalım. Program yapımında, iç içe for döngüsü mantığını anladıktan sonra, gerisi zaten geliyor. Bu yüzden bu programdan önce iç içe döngü, iç içe for konularını iyi bir şekilde anlamaya çalışınız.

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
int main()
{
int i,satir,kenar; //integer tipi değişkenler
char kar=’*’;      // char tipi değişken
printf(“kenar sayisi:\n”);        //kullanıcıdan kenar sayısını iste ve bunu değişkene aktar ( değişkene aktarma scanf komutunun olduğu satır)
scanf(“%d”,&kenar);
for(satir=kenar;satir>0;satir–){   // satır şuan kenar değişkenindeki sayıya eşit. İşlemi satır 0’dan büyük olduğu sürece yap ve her bir işlemde satır değişkeniniden bir azalt.
for(i=1;i<=kenar-satir;i++)   // i şuan 1’e eşit. İşlemi i = kenar – satır dan küçük olduğu sürece yap ve her bir işlemde i değişkeniniden bir arttır.
printf(” “);
for(i=1;i<=2*satir-1;i++)
printf(“*”);
printf(“\n”);
}
for(satir=1;satir<=kenar;satir++){
for(i=1;i<=kenar-satir;i++)
printf(” “);
for(i=1;i<=2*satir-1;i++)
printf(“*”);
printf(“\n”);
}
getch();
return 0;
}

 

kum

 

İç içe for döngüsü mantığını anladığımız zaman, bu programda bizi zorlayacak hiç bir durum söz konusu değildir. Bu kum saati çizdiren program, yapılması kesinlikle zor değildir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.