Arduino Nedir?

Arduino, açık kaynak kodlu bir mikrodenetleyici kartıdır. Ana MCU, Atmel tabanlıdır. (MCU’ya önceden bir mini program – bootloader yüklenmiştir). Kart ile robotik ve elektronik uygulamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino temel olarak nedir ve onunla neler yapabiliriz?
 Kolay bir şekilde çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlayabileceğiniz
Açık kaynaklı bir geliştirme platformudur.
Arduino kartları üzerinde Atmega firmasının 8 ve 32 bit mikrodenetleyicileri (arduino due) bulunur.
Arduino kütüphaneleri ile mikrodenetleyicileri kolaylıkla programlayabilirsiniz.
Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz.
Sensörlerden gelen verileri kullanabilirsiniz
Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket vs…) üretebilirsiniz.
Peki Arduino ne değildir ve neleri yapamayız  (zorlanabiliriz)
Arduino projelerinizi sihirli bir şekilde bitirebileceğiniz bir sihir değildir.
Sıfır elektronik bilgisiyle Arduino ile birşeyler yapmanız çok zor. Hazır örneklerden gitseniz bile bir yerde tıkanmaya başlarsanız. Arduino ile birlikte elektronik de öğrenmelisiniz.
Sıfır programlama bilgisiyle Arduino ile projeler yapmanız zordur. Ama aynı zamanda Arduino programlama öğrenmek için de güzel bir platformdur.
Gerçek zamanlı sinyal işleme, kamera görüntüsü aktarma gibi ağır işleri yapamazsınız (Arduino Due ile bu kısmen mümkün hale geldi)
Üzerinde Android, Windows CE, Linux gibi işletim sistemleri çalıştıramazsınız.Bu tür çalışmalar yapmak için Rasperry Pi, Beagle Bone vs.. gibi kartlara bakabilirsiniz.
Arduino ile Atmega mikrodenetleyicilerin performansını %100 kullanamazsınız. Bu Arduino?nun getirdiği kolaylığın bir bedelidir. Örneğin DigitalWrite(12,1) yazarak bir dijital çıkışı 1 yapacağınız süre mikrodenetleyicinin kaydedicilerine erişerek yapabileceğiniz süreden çok daha fazladır. Bunu bilgisayar programlamada assembly, C gibi dilleri kullanmakla C#, Java gibi dilleri kullanmak arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz. Performansa ihtiyacınız olduğunda ilk grubu, hızlıca uygulamalar geliştirmek içinse ikinci grubu kullanırsınız.
Direnç Nedir?
Direncin kelime anlamı, birşeye karşı gösterilen zorluktur. Devre elemanı olan dirençte devrede akıma karşı bir zorluk göstererek akım sınırlaması yapar. Elektrik enerjisi direnç üzerinde ısıya dönüşerek harcanır.
Direncin birimi ”Ohm” ‘dur. Ohm ‘un ast katları; pikoohm, nanoohm, mikroohm, miliohm, üst katları ise; kiloohm, megaohm ve gigaohm ‘dur.
Dirençler devrelerde;
Devreden geçen akımı sınırlayarak belli bir değerde tutmak,
Devrenin besleme gerilimini bölüp küçülterek diğer elemanların çalışmasını sağlamak,
Hassas devre elemanlarının yüksek akımdan zarar görmesini engellemek,
Yük (alıcı) görevi yapmak ve
Isı enerjisi elde etmek gibi amaçlarla kullanılır.
Breadboard Nedir?
Breadboard, kullanacağımız elektronik elemanları bir arada tutmak ve gerekli kablo bağlantılarını gerçekleştirmek için kullanılır. Breadboard üzerinde iki çeşit yol vardır. Bunlardan ilki güç yollarıdır. Güç yolları, yani beslememizin artı ve eksi uçlarını taktığımız yer, resimde görülen kırmızı ve mavi şeritlerdir. Aşağıya doğru inen çizgilere karşılık gelen delikler kısa devre durumundadır. Bir başka deyişle, sol üstteki kırmızıdan bağlanan bir kablo aynı çizgi üzerinden bağlanacak kablolar ile birleşiktir. Aynı durum mavi çizgiler için de geçerlidir. Diğer elektronikçilerin de devrenizi anlayabilmesi için standartlara uygun olarak pilin artı ucu kırmızı çizgiye, eksi ucu ise mavi çizgiye takılmalıdır.
Diğer bir hatırlatma olarak da şunu belirtmekte fayda var. Bazı breadboardlarda yanlarda bulunan besleme hatları ikiye bölünmüş olduğu gibi, bazı breadboardlarda ise güç hatları tüm hat boyunca (yukarıdan aşağıya kadar) birbirine bağlıdır. Breadboard üzerindeki diğer yollar, güç hatlarının arasında bulunan yatay hatlardır. Bu hatlar yatay olarak birbirine bağlanmıştır. Fakat iki yatay hattı birbirinden ayırmak için arada bir boşluk vardır. Kısacası bu hatlar boşluğa kadar yatayda birbirine bağlıdır. Bu boşluğun amacı, elektronik entegrelerin takılabilmesini sağlamaktır.
Arduino’da Yazılım Kodları Ne İşe Yarar? (yorumlayınız)
Arduino ile LED yakmak ve buton kullanarak LED yakmak konularına da hakim olunması gerekir…
379 views Okunma 10 Kas 2016

Yorumlar

Yorumlar(1 )

Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.