6. Sınıflar için Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için 1. sınav çalışma konuları:

1-) Glogster: Glogster nedir? Ne işe yarar? gibi bilgilere öğrenci sahip olmalıdır.

Online posterler, afişler tasarlayabilir, performans ve proje ödevlerinizi buradan yaptırabilirsiniz. Çalışmlarınızı facebook ya da twitterdan paylaşabilirsiniz. İster kendi dizaynınızı oluşturabilir, isterseniz hazır şablonlardan yararlanarak işe koyulabilirsiniz.

2-) WeTransfer Nedir? Ne için kullanılır?

WeTransfer Nedir? Yüksek boyutlu dosya paylaşımı nasıl yapılır?
Gelişen teknoloji ile birlikte, dosya boyutları artmış, dosya gönderimi için internet üzerinden mail adreslerinin sınırladığı boyutlar yetersiz kalmıştır. İnsanlar için, mail adreslerinin verdiği 15 ya da 20 MB tek dosya gönderme sınırını yetersiz. Peki bu noktada ne yapacağız? Bu durum için çözümler neler?
Tabi ki bu durumun birçok çözüm yöntemi var. Sizlere bu durumun çözüm yöntemlerinden sadece birisi olan WeTransfer dosya gönderme platformunu tanıtacağız.
WeTransfer Nedir?
İnternet üzerinden dosya paylaşma platformu olan WeTransfer, çok kullanışlı arayüzü ile, insanlar tarafından çokça tercih edilmektedir.
Örneğin: 500 MB bir dosyanız var, bu dosyayı nasıl göndereceksiniz? Mail ile gönderemezsiniz çünkü dosya boyutu çok büyük. Tam da bu noktada devreye dosya paylaşım programları giriyor. Bunlardan birisi de wetransfer. Bu program sayesinde 2 GB boyutuna kadar verileri ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Program arayüzüne girdiğiniz zaman ne kadar kolay bir kullanımı olduğunu hemen anlayacaksınız.

Bu Linkten Daha Fazla Bilgi Alabilirsiniz: http://www.teknolojikaynak.com/yazilim/wetransfer-nedir-nasil-kullanilir-buyuk-boyutlu-dosya-gondermek/

3-) Google Drive Nedir? Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Google Drive online depolama servisi, bütün kullanıcılarına bu hizmeti, 15gb’a kadar ücretsiz sunuyor. Bizim için önemli olan, hiç kaybetmek istemediğimiz resimlerimizi, belgelerimizi, videolarımızı bu servis aracılığı ile saklayabiliyoruz. Google Drive servisine bilgisayarımızdan drive.google.com adresinden kolayca ulaşabiliyoruz.

Google Drive Uygulaması Nasıl Kulanılır?
iOS veya Android işletim sistemlerinde bu uygulamayı kullanabiliriz. Uygulamanın basit ve sade bir dile sahip olup, anlaşılabilir olması çok iyi. Uygulamaya girip alt tarafta bulunan “yükle” kısmından telefonumuzdaki istediğimiz bilgiyi, fotoğrafı, müziği seçip kolayca yüklüyoruz ve google drive’a ne zaman nereden ulaşırsak ulaşalım bu yüklediğimiz bilgilere erişebiliyoruz.. Google bunu wi-fi ile yükleme taraftarı olduğu için öynce wi-fi ile bağlanın diyor. Bulunduğunuz ortam wi-fi ile bağlantı kurmaya müsait değilse, “tümünü şimdi devam ettir” kısmına tıklayarak mobil bağlantı üzerinden yükleyebiliriz. “Oluştur” kısmından döküman, klasör, e-tablo oluşturabiliriz kolaylıkla. Asıl güzel olan özelik menüdeki “tara” kısmı bizce. Bu özellik biz her hangi bir şeyin raporun fotoğrafını çektiğimizde bunu otomatikman pdf dosyası olarak kaydetmemize yarayan muazzam bir seçenek. Misal, okuldasınız ve panoya uzun bir liste asıldı, vaktiniz kısıtlı, hemen tara kısmından bu listenin fotoğrafını çekip, daha sonra rütuşlanmış, netleştirilmiş ve pdf olarak kaydedilmiş şekli ile net bir şekilde inceleyebilirisiniz. Google Drive’ı telefonunuzda pdf okuyucu olarak da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken pdf dosyalarınızı google drive’a yüklemek. Bu arada istediğiniz bilgiyi veriyi istediğiniz arkadaşınızla da kolaylıkla “paylaş” kısmından ister mail olarak, ister facebook üzerinden, ister twitter üzerinden paylaşabilirsiniz.

Google Drive kısaca bizim bilgilerimizi güvende tutan ve bize online depolama alanı açan oldukça kullanışlı ve güzel bir uygulama. Bütün kullanıcılarına sunduğu 15gb lık ücretsiz kotası ise çok da az değil. Dilerseniz bu alanları cüzi ücretlerle arttırabilirsiniz.
4-) Youtube ile Video Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Youtube video yüklemek için neler gerekir? Bunları öğrencinin bunları bilmesi gerekiyor? Örneğin: G-mail hesabı ile giriş yapılır, sonrasında…
5-) Yandex Panorama Nedir? Ne İşe Yarar?
6-) Scratch programı ile ilgili detaylar. Bu program nedir? Ne amaçla kullanılabilir? Neler yapılabilir? (101 Dersi)
Etiketler: 409 views Okunma 09 Kas 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.