Android piyasasını tekelleştirmek isteyen Google, üreticiler ile sorunlar yaşadı. Peki bu durum Android One projesini nasıl etkileyecek? Proje geliştirilecek mi, yoksa tamamen durdurulacak mı?

Geride bıraktığımız Mayıs ayında Google, Android One projesini duyurmuştu. Üreticileri belirli standartlar içerisine alarak Android deneyimini tekelleştirmek isteyen Google, şu sıralar üreticilerle gergin bir dönemden geçiyor. Dolayısıyla Android One projesinin geleceği tehlikede.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Android One projesiyle amaçlanan şey, az gelişmiş ülkelerde Android deneyimini tekelleştirmekti. Üreticilerle anlaşan Google, belirli donanımlar önererek kendi belirlediği özelliklere sahip telefonlar ürettiriyordu. Karşılığında ise tek sefer güncelleme vaad ediyordu. İlk etapta üreticilerin de sıcak baktığı bu durum, şimdilerde pek memnun etmiyor. Google durumdan memnun ancak üreticilerin şikayetleri var.

Standart bir Android deneyimini ucuz telefonlarla vaad eden Android One projesinde üreticiler yeterince özgür davranamadıklarını söylüyor. Kullanıcılar ise anında Android güncellemesi alabileceklerine rağmen Android One’lı cihazları yeteri kadar satın almıyor. Dolayısıyla üreticiler, umdukları kadar para kazanamıyor.

Google’a bu konuda baskı yapan üreticiler, daha özgür olmak istiyor. Ancak Google’ın belirlediği standartların dışına çıkamıyorlar. Yine aynı standartlar sebebiyle üretim maliyetlerini düşürmek de mümkün olmuyor. Wall Street Jorunal’ın haberine göre bu gerginlik, Android One projesinin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanabilir. Ülkemizde de General Mobile markası, Android One modeliyle pazarda yerini almış durumda.

kaynak: cnnturk

 

Etiketler:,, 63 views Okunma 10 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.