WhatsApp ile Dolandırma Yöntemleri! Dikkat Edin!

Gelişen teknoloji ile birlikte, dolandırıcılarda işlerini teknoloji üzerinden yapmaya başladı. İnsanlar teknolojiyi kullanırken çok dikkat etmeli. Akıllı telefonu olan hemen hemen herkesin kullandığı WhatsApp programı ile dolandırıcılar kendilerine yeni kurbanlar seçmeye başladı. Bu uyarıları dikkate alın ve teknolojiyi kullanırken her şeye inanmayın. Siz de dolandırılabilirsiniz.

Kredi kartı dolandırıcıları, insanları artık mesajlaşma programları kullanarak tuzaklarına düşürüyorlar. En sık kullanılan mesajlaşma programı whatsapp ile de bu yöntemlerine devam ediyorlar. Kredi kartı dolandırıcıları size whatsapp üzerinden mesaj yolluyor ve sizi kandırmaya çalışıyor. Son günlerde iyice artan bu dolandırıcılık yöntemine karşı insanlar dikkatli olmalı.

Dolandırıcılara Karşı Çok Dikkatli Olun!

Dolandırıcılar genelde link yöntemi ile çalışıyor. Örneğin ekrana whatsapp.com , whatsappyardim.com adı altında siteler çıkıyor, linke tıklayınca farklı bir adrese yönleniyorsunuz. Burada dolandırıcılar sizi tuzağa düşürüp amaçlarına ulaşıyorlar… Bu durumlara karşı çok dikkatli olmalısınız. Dolandırıcıların yalanlarına kesinlikle inanmamalısınız. Dolandırıcılar sürekli farklı yöntemler deneyerek sizleri tuzağa düşürmeye çalışıyor.

what1

Kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız. Güvenilir ve bilindik siteleri dışında kredi kartı ile işlem yapmayınız. Bizim size tavsiyemiz sizin de teknolojiyi güvenilir kullanmanız. Teknolojiyi siz de lehinize bir şekilde güvenli kullanırsanız, bu tarz tuzaklara karşı daha dayanıklı olursunuz ve tuzağa düşmezsiniz. Örneğin sanal kart özelliği ile internet üzerinden alışveriş yaparsanız, dolandırılma ihtimaliniz çok düşer. Kredi kartı numaranızı şifrenizi kimse bilemez. Sanal kart özelliği sizlere bir saat kullanılması için sanal bir kredi kartı numarası yollar, bu sayede asıl bilgilerinizi hiçbir yerde paylaşmamış olursunuz.

WhatsApp üzerinden gelen bu mesajları direkt olarak telefonunuzdan silin. Gönderilen bağlantılara tıklamayın. Dolandırıcılar sürekli yöntem değiştirdiği için, sizleri cezbeden ya da merak uyandıran mesajlar ile avlamaya çalışabilirler. Size düşün dikkatli olmak ve kart bilgilerinizi paylaşmamak.

Sizleri sürekli olarak bu dolandırıcılık konularında uyarmaya, farkındalığınızı artırmaya devam edeceğiz. Sizlerin de yaşadığı veya bildiği benzer dolandırıcılık durumları var ise lütfen bizimle paylaşınız. Yorum satırına bu olayları yazabilirsiniz. Dolandırıcılara karşı hep birlikte dikkatli olalım.

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.