Sosyal medya hemen hemen herkesin kullandığı bir araç, şifre güvenliği konusu ise çok önemli. İnsanlar bir tane sosyal medya hesabı değil, aksine popüler birçok sosyal medya hesabını bir arada kullanıyor. Mail hesapları, sosyal medya hesapları ve başka hesaplar derken, birçok şifre ihtiyacı da gündeme geliyor. Her hesapta farklı şifre kullanan insanlar, bir süre sonra şifrelerini unutuyor, şifreyi geri alabilmek için kaybettikleri zamandan rahatsız oluyorlar. Sonrasında tüm hesaplarında tek şifre kullanmaya başlayan kullanıcılar, aslında çok ama çok büyük bir hata yapıyorlar.

İnternetin güvenli kullanımı için, şifre güvenliği konusunda çok dikkat etmeliyiz. Şifrelerimizin birinin çalınması durumunda, tüm hesaplarımızın aynı anda çalınabilecek olması, sizce de çok kötü bir durum değil mi?

siff

Örneğin bir mail hesabınız var diyelim. Mail hesabınızla, facebook, instagram, twitter, snapchat, dropbox, bulut bilişim v.s daha bir sürü örnek verebiliriz. Tüm bu sosyal medya hesapları için aynı şifreyi kullanırsanız, örneğin twitter şifrenizi öğrenen birisinin, facebook, instagram v.s hesap şifrelerinize ulaşmaları çokta zor olmaz. Bu sebepten ötürü, her hesapta farklı şifreler kullanmalısınız.

Hack kavramı deyince insanların ayırt etmesi gereken bazı bilgiler var. Sizlere örnek verelim: Bir internet kafeye gittiniz, sosyal medya hesabınıza giriş yaparken yanınızdaki kişi şifrenizi gördü, sonrasında siz gidince sizin hesabınıza giriş yaptı, bu durumda o sosyal medya hesabı hacklenmiş olmuyor! Yani bir sosyal medya hesabını hacklemek demek, o sosyal medya hesabının veritabanına erişip, oradaki kullanıcı şifrelerini ele geçirmektir. İçiniz bu konuda rahat olsun, sosyal medya platformları ellerinden geleni yapıyor bu konuda, kendi hatalarınızdan dolayı şifrenizi çaldırıyorsanız, bunda tek suçlu sizsiniz.

Şifre güvenliği için lütfen açtığınız maillere dikkat edin, sizden şifrenizi kimse istemez. Şifre isteyenlere lütfen itibar etmeyin. Şifrelerinizi girerken etrafınıza iyi bakın, gerekirse tek elinizle şifre girdiğiniz bölümü kapatın. Kendi kişisel bilgisayar ya da cihazlarınız dışında, önemli hesaplarınıza çok fazla girmemeye çalışın. Bilgisayarınızı lütfen virüs programı ile koruyun.

 

Bu önerilerimizi dikkate alırsanız siz karlı çıkarsınız. Ayrıca sosyal medya hesaplarında mesajlaşırken, çok fazla özelinizi yazmamanızı tavsiye ederiz. Kullanım sonra şifre gerektiren her programdan çıkış yapmayı unutmayınız. Şifre güvenliği, en başta sizin dikkat etmeniz bir konu. Sizin şifrenizi en iyi yine siz korursunuz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.