Bilgisayar kullananların en büyük problemlerinden birisi, hatta belki de en büyük problemi şudur: Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruyabiliriz? İşte bu büyük problemi çözmek için bir takım önlemler almalıyız. Sizlere bu yöntemleri anlatacağız. Günümüzde genel olarak kullanılan işletim sistemi Windows 10 olduğu için, örneklerimizi Windows 10 üzerinden vereceğiz.
Windows 10’u ilk incelediğimizde, güvenlik açıklarına karşı, güvenli bir işletim sistemi olması dikkatimizi çekmişti. Windows 10, daha önceki işletim sistemlerine göre çok daha başarılı. Virüslere karşı korunma konusunda en başarılı Windows işletim sistemine Windows 10 diyebiliriz.
Windows içerisinde olan güvenlik her zaman yeterli olmayabilir, o yüzden bir virüs programı ile bilgisayarınızı virüslere karşı daha dayanıklı bir hale getirebilirsiniz.
dikkat
 Güvenlik için bu uyarılarımızı kesinlikle ciddiye alın!
1-) Windows Defender:
Windows 10 ile birlikte, otomatik olarak yüklü gelen Windows Defender, bilgisayarınızı korumaya yardımcı oluyor.
2-) Windows Defender ile Tarama
Windows Defender ile ara sıra tarama yapabilirsiniz. Bunun için Windows Defender sistemine girip çalıştırmalısınız.
3-) İşletim Sisteminizi Güncelleyin
İşletim sisteminizi sürekli olarak güncel tutmanız sizin yararınıza olacaktır. Güncellemeler sonucu Windows Defender programınızda güncelleneceği için, zararlı yazılımlara karşı daha önemli koruma sağlayabilirsiniz.
5-) Virüs Programları Kullanın
Windows Defender tek başına yeterli olur mu? Sisteminizi daha etkin bir koruma ile korumak için, farklı virüs programları yükleyin. Ücretli virüs programları ile tam koruma sağlayabileceğiniz gibi, ücretsiz olarak kullanılan virüs programlarını da tercih edebilirsiniz. Bunun için internetten biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.
Bu durumlar yazılımsal olarak PC’nizi korumanın yöntemleri. Bir de sizin kullanım sırasında yapmanız ve yapmamanız gerekenler var. Bazı durumlara dikkat ederseniz, güvenlik konusunda sorun yaşama riskinizi minimum seviyeye indirirsiniz.
Dosya indirmenizi isteyen reklamlara tıklamamanızı tavsiye ederiz. Size gelen e-postalara özellikle çok dikkat etmelisiniz. E- Posta ile birlikte gelen uygulamayı yüklerken dikkat edin.
Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruyabiliriz?
Size bankalar ya da sosyal medya kurumları şifre talebi ile e posta göndermez. Bu uyarıları da özellikle dikkate almalısınız. Gelen her maile itibar etmeyiniz. Spam klasörüne düşen bir mail, bir de sizden farklı taleplerde bulunuyorsa iki hatta üç kez düşünün! Spam klasörüne gelen mailler bilgisayarınıza bir uygulama indirmek isterse, bunu yapmamanızda büyük fayda var.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.