Access Order By – Distinct – Top SQL Komutları…

ORDER BY Komutu Kullanımı

Tablodaki verile A-Z veya Z-A ya da büyükten küçüğe, küçükten büyüğe doğru sıralamak isteyebilirsiniz. Örnek tablomuz şöyle olsun:

veri

Şimdi gelelim sıralama sorgusu yapmaya. Gerekli SQL kodlarımızı düzenleyelim:

Ad Soyad sütununa göre listeleme işlemi yapalım.

SELECT
*FROM Ogrenciler Order By AdiSoyadi

Sorgu kısmında bu SQL komutlarını kullanırsanız. Listeleme işleminin isme göre yapıldığını görürsünüz. Yani A’dan Z’ye doğru bir sıralama işlemi olur. Peki Z’den A’ya doğru bir sıralama işlemi yaptırmak isteseydiniz ne yapacaktınız? İşte o zaman devreye DESC komutu girer.

Şimdi de Z’den A’ya doğru bir sıralama işlemi yapalım:

SELECT
*FROM Ogrenciler Order By AdiSoyadi Desc

Gördüğünüz gibi SQL kodunun sonuna eklediğimiz Desc ifadesi ile birlikte sıralama Z’den A’ya doğru oldu. Yani büyükten küçüğe doğru…

Normal şartlar altında, normal sıralama işleminin kodu Asc dir fakat varsayılan olarak program zaten Asc ifadesini varmış gibi hareket eder.

SQL Distinct Kodu:

Örneğin tablomuzda 500 öğrencimiz olsaydı ve biz hangi illerden öğrencimiz var diye merak etseydik. Bu işlem için listeleme yapacaktık. Peki tablomuzda bulunan öğrencilerden 30 u ankara 24 İstanbul olsa, bunlar alt alta yazacaktı. Ben sadece hangi illerden öğrenci olduğunu görmek istiyorum. Ankara’dan 30 öğrenci olsa bile ben tek bir tane Ankara görmek istiyorum. Bu işlem için Distinct kullanacağız.

SELECT Distinct Sehir From Ogrenciler

İşte bu kodları kullandığımız takdirde dediğimiz gibi bir listeleme yapmış oluruz. Tabloda 2 adet Ankara verisi var fakat listeleme sorgusunda bir tane Ankara değeri yazdığını göreceksiniz.

Top Komutu SQL

Tabloda bulunan kayıtların belli bir sayıda olanını listelenmesi istenirse top komutu kullanılır. Örneğin bizim örnek tablomuzda bulunan ilk üç kaydı listelemek istersek, şu işlemi yapmalıyız.

SELECT Top 3 *From Ogrenciler

Eğer sorguda yukarıdaki SQL komutlarını yazarsanız, tabloda bulunan ilk üç kayıt listelenecektir.

Bu konu ile ilgili aklınıza bir soru takılırsa lütfen bizimle paylaşınız. Konu ile ilgili sorularınızı yorum kısmına yazarsanız, kısa bir süre içerisinde sizlere cevap verilir.

Etiketler:,,,,, 583 views Okunma 09 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.